Czy haft gryzie?Posted by On

czy-haft-gryzie

Czy haft będzie gryzł? – czyli o tym, że fizelina nie jest lekarstwem, a jedynie niezbędnym elementem haftu.

Przed przeczytaniem skonsultuj się ze swoim Działem Marketingu i zapytaj, czy masz już na ten rok zamówioną odzież z haftem dla Twojego Zespołu, jeśli nie – przeczytaj do końca i przekonaj się, że warto wybrać Zahaftowanych.

Czy haft będzie gryzł? Przed złożeniem zamówienia nasi Klienci często zadają to pytanie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Dużo bowiem zależy od materiału, na którym będziemy haftować, konkretnego miejsca na odzieży czy też od zastosowanego materiału pomocniczego – tytułowej flizeliny.

Zapewne haft gryzłby, gdyby nasz zespół, prosto z produkcji pakował zamówienie do wysyłki. Nic z tych rzeczy – każdy produkt dokładnie sprawdzamy, czy nadaje się do noszenia. Gdyby wszystko było tak proste, prawdopodobnie sam proces produkcji trwałby bardzo krótko, równie krótko jak zadowolenie po otwarciu paczki z zamówionymi ubraniami!

Jakość ponad wszystko!

Zastanawiacie się, co to ta magiczna fizelina? Nic strasznego! Zadaniem fizeliny jest stabilizacja i usztywnienie haftu. Gdzie się ukrywa nasza fizelina?  Otóż, kryje się pomiędzy materiałem, a nicią. Zastosowanie flizeliny jest więc szczególnie ważne w przypadku gdy mamy do czynienia z materiałami rozciągliwymi, cienkimi o mniejszej gramaturze lub tkaninami o luźnym splocie.

Gdzie więc znajdziesz fizelinę? Na koszulkach polo z haftem, t-shirtach, polarach z haftem, ręczniakach, bluzach i wszystkich materiałach, które wymagają „podkręcenia” stabilności materiału do wyższego poziomu. Próba haftu na przykładowym t-shircie czy też polówkach bez zastosowania stabilizatora (czyt. fizeliny) mogłaby skończyć się zniekształceniem i pofalowaniem samego haftu.

Myślicie, że fizelina jest tylko jedna jedyna? Nic bardziej mylnego! Oprócz dwóch kolorów jakie najczęściej stosujemy ( głupio byłoby, gdyby pod białą polówką, była czarna fizelina) tj. czarny i biały kolor, mamy masę rodzajów stabilizatorów, dzielimy ją na między innymi na:

UWAGA SPORA DAWKA WIEDZY – jeśli nie jesteś gotowy przejdź dalej

·        Flizeliny do wycinania – Mogą być wykorzystane do haftowania na każdym rodzaju materiału lecz najczęściej stosuje się je do tkanin elastycznych. Najlepiej usztywniają materiał zarówno podczas procesu haftowania jak i w dalszym okresie użytkowania odzieży skutecznie chroniąc ją przed deformacją. Nadmiar flizeliny wycinany jest przy pomocy nożyczek w taki sposób by nie pozostawić żadnych ostrych krawędzi.

·        Flizeliny do wyrywania – Wykorzystywane do haftowania na większości materiałów z wyjątkiem dzianin lub elastycznych tkanin. Większość stabilizatora można z łatwością usunąć ostrożnie wyrywając jego nadmiar.

·        Hydrofolie – Choć nie są w stanie utrzymać „cięższych” haftów to znajdują zastosowanie w przypadkach gdy chcemy pozbyć się wszelkich śladów stabilizatora z projektu, który będzie widoczny zarówno z przodu jak i z tyłu. Większość hydrofolii można bezpiecznie oderwać natomiast pozostała część zupełnie zniknie w kontakcie z wodą. (ale o hydrofolii powiemy więcej w kolejnych wpisach…. )

Skoro <w dużym skrócie ;)> zapoznaliśmy się już z rodzajami stosowanych stabilizatorów to spróbujmy odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie: „Czy haft będzie gryzł?”

Nie będzie dużym zaskoczeniem fakt, że bardziej niż sam haft, irytować nas może właśnie materiał pomocniczy wykorzystany przy haftowaniu. Choć w przypadku hydrofolii czy nawet flizeliny wyrywalnej problem ten praktycznie nie istnieje, tak w przypadku materiałów wymagających zastosowania stabilizatora przeznaczonego do wycinania nie jest od zupełnie obcy. Nadmiar flizeliny potrafi nieznacznie odstawać i podrażniać skórę w przypadku bezpośredniego z nią kontaktu. Zahaftowani walczą z tym zjawiskiem zawsze dokładnie i równomiernie wycinając  nadmiar flizeliny nie zostawiając żadnych ostrych czy też poszarpanych krawędzi.

W dużym skrócie przed wysłaniem do Ciebie towaru dokładnie go oglądamy i po wyhaftowaniu zajmuje nam nieco czasu by Twój haft był nie tylko miły dla oka, ale i miły w dotyku!

Co radzimy dla tych, którzy cenią sobie duży komfort?

Dla wszystkich tych, którzy chcą mieć pewność, żeby haft nie gryzł – proponujemy wybór haftu albo na plecach, albo na piersi. Wybór haftu na karku lub na ramieniu, możemy szczerze polecić na bluzach czy polarach. Nie sprawdzi się on natomiast na koszulkach czy polówkach. Jednak pamiętajcie, że haft na polo czy t-shirt możemy wszędzie – na piersi, plecach, rękawie, karku czy kołnierzu.

Z naszej strony zapewnić możemy, że Zahaftowani zawsze dokładają wszelkich starań aby żadne wystające nitki czy też skrawki flizeliny nie przyćmiły radości z noszenia haftowanej u nas odzieży.

W końcu Zahaftowani – to więcej niż nadruk! To styl sam w sobie!

Do usłyszenia niebawem!

Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *